A szülő – csecsemő/kisgyermek konzultáció egy olyan módszer, mellyel a lelki eredetű kora gyermekkori regulációs zavarok esetén a családok hatékonyan támogathatóak. A konzultációkon a 0-3 éves korú kisgyermek és a szülők együtt vesznek részt, jellemzően 3-10 alkalommal. A családdal együtt keressük a megoldási lehetőségeket, így a konzultáció során a szakember és a szülők együtt gondolkodása zajlik, nem direkt, gyors tanácsadás. A fő cél a regulációs zavarok (alvás, sírás/megnyugtathatóság, táplálás/evés) tüneteinek enyhítése, a szülői magabiztosság kialakítása illetve megerősítése, a harmonikus szülő – gyermek kapcsolat támogatása, a gyermek optimális fejlődésének és a biztonságos kötődés alakulásának az elősegítése. Így tehát a konzultációk során a fő fókusz a kapcsolatokon, az interakciókon van.
Fontos ugyanakkor kihangsúlyozni, hogy a konzultáció nem csak azokban az esetekben lehet indokolt, ha a regulációs zavar feltételezhető a tünetek alapján. A szülő – csecsemő/kisgyermek konzultáció témája lehet minden érzelmi, kapcsolati, illetve a gyermek viselkedésében megjelenő nehézség, ami a szülő számára gondot okoz. Mindig a szülőpár és a gyermek illeszkedését, a család működését, aktuális kapacitásait vesszük figyelembe. Ugyanaz a jelenség vagy tünet az egyik család számára elfogadható, míg másik szülőpár számára jelentős megterhelést jelenthet, és változtatni szeretnének rajta. A családi körülmények, a szülők aktuális állapota és sok egyéb tényező együttesen befolyásolhatják, hogy hogyan tud egy család megküzdeni egy adott élethelyzettel, fejlődési szakasszal, és akár nagy egyéni különbségek lehetnek abban, hogy ki mikor és mivel kapcsolatban fogalmazza meg, hogy szívesen igénybe venni külső segítséget. Épp ezért fontos azt feltárnunk, hogy milyen erőforrásai vannak a családnak, hogy élik meg a családtagok az adott helyzetet, hogy hat a szülő – gyermek kapcsolatra, a párkapcsolatra, az egész családi működésre a probléma. Valamint közösen fogalmazzuk meg azt a célt is, amit a család szeretne elérni, ami számukra megnyugtató változás lenne a nehéz helyzetükben, amiben jól éreznék magukat.
Az alábbiakban néhány jellemző példát mutatok be, amivel a szülők megkereshetik a szülő- csecsemő konzulenst:
ALVÁSSAL kapcsolatos nehézség: sokszor ébred a gyermek, nehezen lehet elaltatni/visszaaltatni, vagy éjszaka hosszabb időt ébren tölt. Olyan alvási szokások alakultak ki, melyek a szülőket megterhelik, és szeretnének rajtuk változtatni (pl. a gyermek csak ringatva alszik, csak hintában alszik, nem alszik napközben stb.) A gyermek alvási szokásai a szülőt megterhelik, a szülő maga is kialvatlan, kimerült.
SÍRÁSSAL kapcsolatos nehézség: nehezen megnyugtatható a csecsemő, sokat sír, nyugtalan. Látszólag nincs oka a sírásnak (nem fájdalomérzet, éhség vagy egyéb diszkomfort miatt sír). A szülő nem tudja letenni a gyermeket, mert azonnal sírással reagál, leginkább kézben, testkontaktusban szeret lenni, de így is sokszor irritált/nyűgös. A szülőt megterheli a gyermek sírása, aggodalmat, rossz érzéseket okoz.
TÁPLÁLÁSSAL/TÁPLÁLKOZÁSSAL kapcsolatos nehézség: Amikor a szülő problémásnak érzékeli az evést- etetést, akár szoptatás/tápszeres táplálás, akár a hozzátáplálás időszakában. A gyermek nem eszik (vagy a szülő úgy látja, hogy túl keveset), a táplálási/ étkezési helyzetek nehezen mennek, feszültek, akár konfliktusosak. Előfordulhat, hogy a gyermek gyarapodása nem megfelelő, visszautasítja az étkezést, válogat, nem kóstolja meg az ételt, vagy csak egy – kétfajta ételt eszik, illetve előfordulhat az is, hogy egy bizonyos típusú ennivalót utasít el (pl. pürés vagy darabos ételt). Jelentkezhet azzal a szülő, hogy olyan étkezési szokások alakultak ki, melyeken változtatni szeretne (pl. ledobja a földre az ételt, figyelemeltereléssel zajlik az étkezés stb.).
ÉRZELMI PROBLÉMÁK: Általában 2-3 éves kor körül jelenhetnek meg az alábbi érzelmi nehézségek: extrém dac, érzelmi kitörések, indulatok, testvérféltékenység, kapcsolati problémák, agresszió, szeparációs szorongás, szociális visszahúzódás, játék iránti érdeklődés hiánya. Ezeken túl megjelenhetnek nehézségek a szobatisztaság területén, illetve például székrekedés, székletvisszatartás is felmerülhet.
írta: Senkár Éva